fitboxy.pl

Fitness z workiem treningowym - ćwiczenia z ciężarem własnym ciała

Fitness z workiem treningowym - ćwiczenia z ciężarem własnym ciała
Autor Edyta Czarnecka
Edyta Czarnecka

15 września 2023

Ćwiczenia z wykorzystaniem worka treningowego są doskonałym sposobem na wzmocnienie i uelastycznienie ciała przy pomocy jedynie ciężaru własnego ciała. Tego typu trening nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy wyjścia na siłownię - wystarczy mieć pod ręką worek wypełniony piaskiem lub grochem. Co więcej, ćwiczenia z workiem można wykonywać praktycznie wszędzie - w domu, na świeżym powietrzu czy w podróży. Poniższy artykuł zawiera szczegółowy opis różnorodnych ćwiczeń, jakie można wykonać z wykorzystaniem worka treningowego. Znajdziesz tu zarówno propozycje ćwiczeń wzmacniających poszczególne partie mięśni, rozciągających i rozluźniających, jak i pomysły na trening cardio czy poprawę równowagi i koordynacji.

Ćwiczenia wzmacniające z workiem

Wyciskanie worka leżąc na plecach

To doskonałe ćwiczenie wzmacniające mięśnie klatki piersiowej, ramion i barków. Połóż się na plecach, z workiem w obu rękach wyprostowanych w górę. Następnie zegnij łokcie, opuszczając worek w kierunku klatki piersiowej i ponownie wyprostuj ręce do góry. Pilnuj, by łokcie cały czas były lekko zgięte, a ramiona przycisnąć do tułowia. Wykonuj powolne, kontrolowane powtórzenia. Możesz zmieniać ułożenie dłoni, by wzmocnić inne partie mięśni. np. chwytając worek szerzej, angażujesz bardziej bicepsy.

Unoszenie worka w przód z pozycji klęczącej

To doskonałe ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha. Uklęknij, trzymając worek obiema rękami przed sobą. Wyprostuj plecy i lekko pochyl tułów do przodu. Następnie unieś worek przed siebie do wysokości klatki piersiowej i opuść z powrotem. Ruch powinien iść prosto przed siebie, nie podnosząc worka nad głowę. Ćwiczenie możesz utrudnić, wykonując unoszenie tylko jedną ręką.

Przysiady z workiem między nogami

Doskonała propozycja na wzmocnienie mięśni ud i pośladków. Stań z szeroko rozstawionymi stopami, trzymając worek obiema rękami między udami. Wykonuj głębokie przysiady, uginając kolana i opuszczając biodra w dół. Pilnuj, by kolana nie wychodziły za linię palców stóp i plecy cały czas były wyprostowane. Ćwiczenie możesz utrudnić, trzymając worek jedną ręką z boku ciała.

Ćwiczenia rozciągające z workiem

Skłony tułowia z workiem w dłoniach

Połóż worek na podłodze i stań nad nim, trzymając go obiema rękami. Plecy powinny być wyprostowane. Wykonuj powolne skłony tułowia w przód, starając się położyć klatkę piersiową na worku. Zatrzymaj się w tej pozycji na kilka sekund i powoli wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie świetnie rozciąga mięśnie grzbietu i tylnej części ud.

Rozciąganie mięśni ud z workiem

Usiądź na podłodze z nogą ugiętą w kolanie i złap workiem stopę. Druga noga wyprostowana. Powoli przyciągaj stopę z workiem w kierunku klatki piersiowej, rozciągając mięśnie uda. Staraj się wyprostować kolano ugiętej nogi. Zatrzymaj się na kilkanaście sekund w maksymalnym rozciągnięciu. Powtórz ćwiczenie, zmieniając nogi.

Rozciąganie klatki piersiowej z workiem

Stań w lekkim rozkroku, trzymając worek z przodu na wysokości klatki piersiowej. Ręce powinny być ugięte w łokciach. Wykonaj powolny skręt tułowia, starając się położyć worek na plecach za ramieniem. Druga ręka ciągnie worek do tyłu, rozciągając klatkę piersiową. Zatrzymaj się na kilka sekund i powtórz ćwiczenie w drugą stronę.

Ćwiczenia aerobowe z workiem

Bieg w miejscu z workiem

Trzymając worek w dłoniach, wykonuj intensywny bieg w miejscu, uderzając workiem o podłogę. Ćwiczenie zwiększa tętno i poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Możesz biec przez określony czas np. 30-60 sekund lub ustalić liczbę powtórzeń. Zadbaj o zachowanie prawidłowej postawy.

Skakanie na worku jak na trampolinie

Połóż worek na podłodze i skacz na nim obunóż, jak na małej trampolinie. Skakanie zwiększa tętno i wzmacnia mięśnie nóg. Ćwiczenie można wykonywać przez określony czas lub liczbę powtórzeń. Dla utrudnienia skacz naprzemiennie jednonóż lub wykonuj podskoki boczne.

Pajacyki z workiem w dłoniach

Stań w lekkim rozkroku z workiem trzymanym obiema rękami między nogami. Wykonuj przysiady, dotykając workiem podłogi. Następnie wyskocz do góry, prostując nogi i unosząc worek nad głowę. Ląduj miękko na całych stopach z lekko ugiętymi kolanami. Ćwiczenie zwiększa tętno i wzmacnia mięśnie nóg.

Ćwiczenia równoważne z workiem

Fitness z workiem treningowym - ćwiczenia z ciężarem własnym ciała

Przejście po linii z workiem na głowie

Połóż worek płasko na głowie i stąpaj powoli po wyznaczonej linii prostej, stawiając stopy jedna przed drugą na piętach. Ćwiczenie poprawia równowagę i koordynację. Możesz stopniowo zwiększać trudność, zmniejszając szerokość linii.

Wymachy nogą z workiem w dłoni

Stań w lekkim rozkroku, trzymając workiem nogę uniesioną w bok. Wykonuj kontrolowane wymachy nogą w przód i w tył oraz w bok, nie opuszczając pięty. Ćwiczenie poprawia równowagę i koordynację ruchową. Powtórz po drugiej stronie, trzymając inną nogę.

Stanie jednonóż z workiem w wyprostowanej ręce

Stań na jednej nodze, wyciągając przed siebie drugą nogę i rękę z workiem. Staraj się utrzymać tę pozycję jak najdłużej, zachowując równowagę. Następnie zmień nogę i powtórz ćwiczenie. Doskonała propozycja na trening stabilizacji i równowagi.

Tabata i HIIT z workiem

20 sek. wyciskania worka / 10 sek. przerwy

Połóż się na plecach, trzymając worek wyprostowanymi rękami nad klatką piersiową. Przez 20 sekund dynamicznie wyciskaj worek, nie dotykając nim klatki piersiowej. Następnie zrób 10 sekund przerwy i powtórz całość. Możesz ustalić liczbę powtórzeń całego cyklu. Świetny trening HIIT.

30 sek. skakania z workiem / 10 sek. przerwy

Trzymając worek w dłoniach, skacz przez 30 sekund bez zatrzymywania się, uderzając workiem o podłogę. Po 10 sekundach przerwy powtórz skakanie. Możesz wykonać kilka takich powtórzeń. Intensywny trening typu Tabata.

10 powtórzeń podrzutów worka / 20 sek. przerwy

Stań w lekkim rozkroku, trzymając worek obiema rękami. Dynamicznie podrzucaj worek do góry i chwytaj go po 10 powtórzeniach. Następnie zrób 20 sekund przerwy i cykl powtórz. Doskonały trening Tabata z workiem.

Ćwiczenia relaksujące z workiem

Leżenie na worku w pozycji embrionalnej

Połóż się na podłodze, kładąc zwinięty w kulkę worek pod głową. Nogi zgięte w kolanach, ręce oplatające workiem. Leżenie w tej pozycji pomaga się zrelaksować i rozluźnić napięte mięśnie. Możesz leżeć tak kilka minut.

Masowanie workiem pleców w pozycji siedzącej

Usiądź na krześle, opierając się plecami o worek. Masuj plecy, przesuwając workiem w górę i w dół oraz wykonując koliste ruchy. Ćwiczenie pomaga rozluźnić napięte mięśnie pleców i karku.

Rzuty workiem w górę i chwytanie go

Stań w lekkim rozkroku, trzymając przed sobą worek. Wykonuj łagodne rzuty worka wysoko w górę i staraj się chwycić go obiema rękami. Ćwiczenie działa relaksująco i poprawia refleks.

Podsumowanie

Ćwiczenia z wykorzystaniem worka treningowego to doskonały sposób na zadbanie o sylwetkę i zdrowie bez wychodzenia z domu. Regularne wykonywanie opisanych w artykule ćwiczeń pozwoli wzmocnić mięśnie, zwiększyć gibkość i poprawić wydolność organizmu. Co więcej, trening z workiem może być naprawdę ekscytujący i zabawny. Wystarczy odrobina kreatywności, by urozmaicić zestaw i dostosować go do swoich możliwości i celów. Warto więc wypróbować tę formę aktywności fizycznej - efekty na pewno Cię zaskoczą!

Najczęstsze pytania

Najlepiej sprawdzi się duży, wytrzymały worek bokserski wypełniony grochem lub piaskiem. Ważne, by był wygodny w użyciu i bezpieczny.

Waga worka powinna być dostosowana do Twoich możliwości. Dobrym pomysłem jest zacząć od 3-5 kg, stopniowo zwiększając obciążenie.

Zaleca się treningi 2-3 razy w tygodniu. Nie przesadzaj z obciążeniem na początku. Stopniowo zwiększaj intensywność.

Worki treningowe dostępne są w sklepach sportowych oraz w wielu sklepach internetowych. Wybierz dobrą jakość za rozsądną cenę.

Po treningu wietrz i susz worek. Przechowuj w suchym, wentylowanym miejscu. Regularnie sprawdzaj stan worka i uzupełniaj wypełnienie.

tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Edyta Czarnecka
Edyta Czarnecka

Jako trenerka personalna i dietetyczka, na moim blogu dzielę się wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i stylu życia. Piszę szczegółowe plany treningowe, przepisy na zdrowe posiłki i porady motywacyjne. Moim celem jest edukacja i zainspirowanie Czytelników do zmiany nawyków na zdrowsze.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły