10 minutowy trening rzeźbienia mięśni brzucha w domu

10 minutowy trening rzeźbienia mięśni brzucha w domu
Autor Ewelina Kaźmierczak
Ewelina Kaźmierczak15.09.2023 | 9 min.

Regularne ćwiczenia mięśni brzucha są kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Nawet kilkuminutowa sesja dziennie pozwala wzmocnić i ujędrnić tę partię ciała, nie wymagając przy tym wyjścia z domu. Poniżej znajduje się kompleksowy przewodnik po najskuteczniejszych ćwiczeniach brzucha, które można wykonać we własnym mieszkaniu już w 10 minut.

Planowanie treningu brzucha w domu

Aby osiągnąć maksymalne rezultaty, warto odpowiednio zaplanować domowy trening mięśni brzucha. Przede wszystkim należy znaleźć stały moment w ciągu dnia, kiedy będzie można poświęcić 10 minut na ćwiczenia. Rano po przebudzeniu lub wieczorem przed snem to najlepsze pory, ponieważ organizm jest wtedy rozgrzany i gotowy do wysiłku. Ćwiczenia warto wykonywać na czczo lub 2-3 godziny po posiłku, aby uniknąć ucisku na żołądek.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie przestrzeni. Najlepiej sprawdzi się czysta podłoga lub dywan. Można rozłożyć matę do ćwiczeń lub ręcznik. Warto mieć w pobliżu butelkę z wodą, aby nawadniać organizm podczas wysiłku. Odpowiednia odzież, która nie krępuje ruchów również jest ważna.

Przed przystąpieniem do treningu należy zrobić 5-10 minutową rozgrzewkę składającą się z ćwiczeń rozciągających i aerobowych, np. krążenia ramionami, przysiadów, skłonów, wymachów nóg. Pomoże to przygotować mięśnie i stawy oraz zwiększyć zakres ruchu.

Rozgrzewka

Aby uniknąć kontuzji, rozgrzewka przed treningiem brzucha jest kluczowa. Można zacząć od krążenia ramionami przez 10 powtórzeń w przód i 10 w tył. Następnie wykonać 10 przysiadów, skupiając się na prawidłowej postawie. Kolejne ćwiczenia rozgrzewające to skręty tułowia na boki po 10 razy na stronę oraz wymachy nogami - 10 razy każdą nogą. Na koniec warto zrobić po 5 skłonów w przód, w bok i skrętoskłonów, aby rozgrzać mięśnie brzucha.

Nawadnianie

Aby trening brzucha przebiegał prawidłowo, należy zadbać o nawodnienie organizmu. Najlepiej pić regularnie małe ilości wody na przestrzeni całego dnia. Bezpośrednio przed ćwiczeniami warto wypić ok. 200 ml wody, a po treningu uzupełnić płyny, pijąc 300-500 ml.

Odpowiedni ubiór

Ćwiczenia brzucha w domu wymagają ubioru, który nie krępuje ruchów. Najlepiej sprawdzą się luźne spodnie dresowe lub legginsy oraz koszulka, bluza sportowa lub top. Warto zdjąć biżuterię, która mogłaby przeszkadzać lub uwierać. Odpowiednie skarpety antypoślizgowe zapewnią stabilność.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie proste brzucha

Mięśnie proste brzucha biegną pionowo od mostka do kości łonowej. Ich wzmocnienie pomaga poprawić postawę, zmniejszyć ból pleców i wysmuklić talię. Oto najskuteczniejsze ćwiczenia angażujące te mięśnie, które można wykonać w domu:

Deski

To podstawowe ćwiczenie wzmacniające mięśnie proste brzucha. Należy położyć się na plecach, nogi zgiąć w kolanach, stopy oparte na podłodze. Ręce wyciągnąć wzdłuż tułowia. Następnie unosimy tułów i barki ok. 30 cm nad podłogę, napinając mięśnie brzucha. Pozycję utrzymujemy przez 20-30 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy. Aby zwiększyć obciążenie można wykonywać deski na piłce fitness lub z uniesionymi wyprostowanymi nogami.

Podnoszenie nóg leżąc

Ćwiczenie polega na unoszeniu wyprostowanych nóg leżąc na plecach. Nogi podnosimy na wysokość ok. 30 cm, napinając mięśnie brzucha i utrzymując pozycję przez 2-3 sekundy. Następnie opuszczamy nogi bez dotykania podłogi i powtarzamy ćwiczenie 10-15 razy. Można zwiększać trudność, unosząc nogi wyżej lub wykonując ćwiczenie wolniej, skupiając się na kontroli ruchu.

Brzuszki skośne

Leżąc na plecach, dłonie splecione za głową, unosimy barki i łączymy je z przeciwległym kolanem naprzemiennie. Przy każdym skosie napinamy mięśnie brzucha. Ćwiczenie powtarzamy po 10 razy na każdą stronę, starając się łączyć bark z kolanem jak najwyżej, aby zwiększyć zakres ruchu. Można też wykonywać wolniej, skupiając się na kontroli i precyzji.

Ćwiczenia angażujące mięśnie skośne brzucha

Aby wyrzeźbić mięśnie brzucha z boku w talii, warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne. Oto kilka propozycji na trening brzucha w domu angażujący te mięśnie:

Skręty tułowia

Ćwiczenie polega na wykonywaniu skrętów tułowia z nogami ugiętymi w kolanach i rękoma za głową lub skrzyżowanymi na klatce piersiowej. Skręcamy tułów raz w lewo, raz w prawo, starając się maksymalnie skręcić barki. Ćwiczenie powtarzamy po 10 razy na każdą stronę. Aby utrudnić, można trzymać obciążenie, np. hantle lub butelkę z wodą.

Unoszenie wyprostowanych nóg

Leżąc na plecach z rękoma wzdłuż tułowia, unosimy wyprostowane nogi ok. 30 cm nad podłogę. Następnie opuszczamy je, nie dotykając podłogi i unosimy ponownie, tym razem skręcając je w prawo. Po chwili wracamy do środka i unosimy je skręcając w lewo. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy na każdą stronę, kontrolując ruch.

Przysiady z obrotem

Wykonujemy przysiad trzymając ręce przed sobą lub w bok. Powstając z przysiadu obracamy tułów w lewo. Przechodzimy do kolejnego przysiadu i podnosząc się kręcimy w prawo. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy na każdą stronę, pamiętając o prostej postawie.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie boczne brzucha

10 minutowy trening rzeźbienia mięśni brzucha w domu

Aby mieć płaski i wyrzeźbiony brzuch z boku, należy pamiętać o mięśniach bocznych brzucha. Oto kilka ćwiczeń na nie, które sprawdzą się w domowym treningu:

Deski boczne

Leżymy na boku, z podłożoną pod głowę ręką. Druga ręka spoczywa wzdłuż ciała. Unosimy biodra, opierając się na przedramieniu i stopach. Ciało tworzy linię prostą. Napinamy mięśnie boczne brzucha i utrzymujemy pozycję przez 20-30 sekund. Ćwiczenie powtarzamy po 10 razy na każdą stronę.

Unoszenie wyprostowanej nogi

Leżymy na boku, z podłożoną ręką. Druga ręka spoczywa na biodrze. Unosimy wyprostowaną nogę do góry ok. 30 cm, napinając mięśnie boczne brzucha. Utrzymujemy 2-3 sekundy i opuszczamy nogę. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy na każdą stronę. Można stopniowo zwiększać wysokość unoszenia nogi.

Przechyły tułowia

Stoimy z szerokim rozstawem nóg i rękoma w bok. Przechylamy tułów w prawo, starając się zbliżyć dłoń do podłogi. Wracamy do środka i powtarzamy przechył w drugą stronę. Ćwicząc mięśnie boczne brzucha, wykonujemy po 10 przechyłów na każdą stronę. Można trzymać obciążenie, np. hantle.

Ćwiczenia wzmacniające dolną część brzucha

Dolna część mięśni brzucha odpowiada za stabilizację miednicy i kręgosłupa. Jej wzmocnienie pomoże pozbyć się bólu odcinka lędźwiowego. Oto skuteczne ćwiczenia na nią, które można zrobić w domu:

Wznosy miednicy

Leżymy na plecach z ugiętymi kolanami i rękoma wzdłuż ciała. Wciągamy brzuch, unosząc miednicę kilkanaście centymetrów nad podłogę. Pozycję utrzymujemy kilka sekund, napinając mięśnie dolnego brzucha. Opuszczamy miednicę bez dotykania podłogi i powtarzamy ćwiczenie 10-15 razy. Można wykonywać powoli, kontrolując ruch.

Podciąganie kolan do klatki

Leżymy na plecach z rękoma wzdłuż ciała. Uginamy jedną nogę w kolanie i podciągamy ją blisko klatki piersiowej. Następnie prostujemy nogę nie dotykając podłogi. Ćwiczenie powtarzamy naprzemiennie 10 razy każdą nogą, skupiając się na pracy mięśni dolnego brzucha.

Nogi ugięte, stopy na podłodze

Leżymy na plecach z ugiętymi kolanami i rękami wzdłuż ciała. Unosimy biodra kilkanaście centymetrów, opierając się na piętach i łopatkach. Napinamy mięśnie brzucha, utrzymując pozycję kilka sekund. Opuszczamy biodra nie dotykając podłogi i powtarzamy 10-15 razy. Ćwiczenie wzmacnia dolną część mięśni brzucha.

Rozciąganie i relaks po treningu

Po zakończeniu domowego treningu brzucha, warto zadbać o rozciągnięcie mięśni i relaks, aby zredukować napięcia po wysiłku. Oto kilka propozycji na zakończenie sesji:

Rozciąganie mięśni brzucha

Rozciąganie mięśni brzucha po treningu poprawia ich elastyczność i zapobiega kontuzjom. Można wykonać proste skłony w przód, trzymając się za kostki lub opierając dł

Podsumowanie

Regularny 10-minutowy trening mięśni brzucha w warunkach domowych przynosi znakomite efekty w kształtowaniu sylwetki i poprawie zdrowia. Najważniejsze jest systematyczne podejście i urozmaicanie ćwiczeń, aby angażować wszystkie partie mięśniowe. Zaplanowana rozgrzewka i rozciąganie na koniec zabezpieczą przed kontuzjami. Trening brzucha w domu to świetna alternatywa dla osób zabieganych, pozwalająca w krótkim czasie wzmocnić i rzeźbić mięśnie oraz poprawić kondycję fizyczną.

Najczęściej zadawane pytania

Wystarczy 10 minut zestawu ćwiczeń dziennie, aby uzyskać widoczne rezultaty. Dla utrzymania kondycji wskazane jest ćwiczenie brzucha 5-6 razy w tygodniu.

Najlepszy czas na trening to rano, po przebudzeniu lub wieczorem. Warto ćwiczyć na czczo lub 2-3 godziny po posiłku dla komfortu trawienia.

Na początku warto skupić się na prostych wzmacniających brzuch ćwiczeniach jak deski, podnoszenie nóg czy brzuszki skośne. Stopniowo można wprowadzać trudniejsze warianty.

5-10 minutowa rozgrzewka z ćwiczeń rozciągających i aerobowych jak krążenia ramion, przysiady czy skłony dobrze przygotuje mięśnie do wysiłku.

Po zakończonym treningu warto rozciągnąć mięśnie brzucha wykonując skłony i pamiętać o relaksie przez masaż, oddech i odpoczynek.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dieta wegańska - 10 przepisów na smaczne i zdrowe dania
  2. Dieta insulinooporność – zasady i zalecenia dietetyczne
  3. Jak zdrowo przytyć? 10 wskazówek dietetyka dla chudych
  4. Plan treningowy na miesiąc - jak ułożyć trening siłowy
  5. Fitness w parku - ćwiczenia na świeżym powietrzu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ewelina Kaźmierczak
Ewelina Kaźmierczak

Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia. Na blogu dzielę się moją wiedzą na temat diety, ćwiczeń i aktywności fizycznej. Szczegółowo opisuję ćwiczenia z ilustracjami, przepisy kulinarne i plany treningowe. Dbam o rzetelność i pomoc Czytelnikom w osiąganiu wymarzonej sylwetki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły